POL DEU ENG

Podsumowanie roku 2018

aktualizacja: 2018-12-31
Liczba odwiedzin: 1609

 

 

Z prawdziwą przyjemnością obserwujemy postępy prac przy rekonstrukcji organów Michaela Englera w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu. Odsłonięta została odtworzona empora organowa – zrekonstruowana wraz z balustradą i wmontowanymi w nią szafkami pozytywu tylnego. Tę część inwestycji zrealizowało Ministerstwo Obrony Narodowej ze środków własnych. Natomiast budowa samego instrumentu, zlecona przez wrocławski magistrat, jest w fazie projektowej. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Kriese – koordynatora prac w ramach konsorcjum – prezes Fundacji gościł w atelier odbudowy organów, gdzie prowadzone są prace nad rekonstrukcją rzeźb. Według wstępnych informacji zakończenie fazy projektowej planuje się na przełom marca i kwietnia 2019 roku. Ukończenie całego procesu odbudowy zaplanowane jest na rok 2022.

 

 W 2018 Fundacja została całkowicie pominięta przez decydentów i inwestorów odbudowy organów w kościele św. Elżbiety, co oczywiście nasuwa pytanie o sens dalszego jej istnienia. Z tego też względu Fundacja nie podejmowała żadnych samodzielnych inicjatyw (zbiórek, koncertów itp). Fundacja jednakże zwróci się z wnioskiem do inwestora odbudowy organów o możliwość partycypowania w kosztach do wysokości zebranych funduszy. Jest to dla władz Fundacji sprawa najważniejsza, ponieważ poszanowanie Darczyńców i ich donacji złożonych na konkretny cel jest dla Fundacji priorytetową kwestią. Liczymy na przychylność inwestora w tej sprawie. Depozyt Fundacji stanowi obecnie przede wszystkim fundusz w kwocie ~ 49 000 złotych. W samym roku 2018 na rzecz odbudowy organów wpłynęło ~ 3000 złotych, w tym 907,60 złotych z tytułu 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w Polsce.

 Z wyżej opisanego powodu działalność Fundacji w roku 2018 skupiła się na wydaniu książki pt. „Organy Wrocławia”. Jest to publikacja naukowa, która przybliża czytelnikom historię organów Wrocławia i organmistrzów związanych z Wrocławiem oraz uświadamia, jak wielkie znaczenie ma obecna, z dawna oczekiwana odbudowa organów w kościele św. Elżbiety. Warto w tym miejscu wspomnieć także, że równocześnie powstają we Wrocławiu i inne nowe instrumenty: w Narodowym Forum Muzyki oraz w kościele św. Krzysztofa. Wciąż trwa dystrybucja tej publikacji, z której przychód przeznaczony jest w całości na główny cel statutowy Fundacji. Wydanie tej publikacji było jednocześnie ostatnim projektem pod obecnym zarządem Fundacji.

 

 Pod koniec 2018 roku Fundacja rozliczyła się również ze środków zebranych na rzecz organów kościoła w Jordanowie Śląskim, pokrywając koszty serwisu tamtejszych organów w wysokości 2069 zł. Polecamy Państwu zapoznanie się także z dysertacją doktorską Prezesa Fundacji – Bogdana A. Tabisza – o działalności organmistrzowskiej rodziny Englerów. Jest ona skromnym przyczynkiem do zrozumienia epokowego dzieła rekonstrukcji organów Michaela Englera we wrocławskim kościele św. Elżbiety Węgierskiej. Dokument ten można pobrać pod poniższym linkiem.

 

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl