POL DEU ENG

Rekonstrukcja Organów Michela Englera

aktualizacja: 2012-06-08
Liczba odwiedzin: 3399

 

W lutym 2012 Komisja ds. Organów przy Urzędzie Miejskim wznowiła działanie. Prezydent Wrocławia, pan Rafał Dutkiewicz zaliczył projekt Rekonstrukcji Organów w Bazylice św. Elżbiety do trzech strategicznych celów w ramach przygotowań Wrocławia do roku 2016, gdy stolica Dolnego Śląska stanie się Europejską Stolicą Kultury.

 Z całą pewnością należy docenić zamiary Władz Wrocławia. Bez pomocy Władz Wrocławia nie ma szans na rychłą realizację tego kosztownego przedsięwzięcia. Dlatego prosimy czytających te słowa o gorący doping!

 Przypomnijmy:

 Dnia 31 maja 2011 roku podczas uroczystości odpustu Bazyliki św. Elżbiety, Prezydent Miasta Wrocławia, pan Rafał Dutkiewicz, publicznie zadeklarował, że Miasto Wrocław w ciągu najbliższych trzech lat zrealizuje odbudowę organów Michaela Englera. Przedstawienie tego prezentu Miasta dla Bazyliki odbyło się w obecności Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Ks. Józefa Guzdka, zgromadzonych przedstawicieli władz wojskowych jak również przybyłych parafian.

 W październiku 2009 działający przy wrocławskim Urzędzie Miasta Zespół ds. Odbudowy Organów zakończył pierwszy etap przygotowań, polegający na przygotowaniu dokumentacji do przetargu na projekt i odbudowę organów w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Fundacja działa w ramach Zespołu złożonego z przedstawicieli Magistratu oraz powołanych Expertów. Zespołem tym kieruje Sekretarz Miasta, pan Włodzimierz Patalas. W obecnej fazie trwają starania o zabezpieczenie finansowania inwestycji.

Mamy nadzieję, że część środków zostanie uzyskana ze zbiórki publicznej prowadzonej nie tylko we Wrocławiu, ale w Polsce i za granicą. Wierzymy bowiem, że przyjaciół organów jest wielu. Wierzymy przede wszystkim, że mieszkańcy Wrocławia z wielkim zaangażowaniem przyłączą się do przywrócenia "Głosu Śląska", jak mawiało się niegdyś o organach w farze wrocławskiej.

Koszt inwestycji będzie ostatecznie znany po rozstrzygnięciu przetargu. Z całą pewnością będzie on jednak duży, ponieważ przystępując do rekonstrukcji organów w raz ich przebogatym wystrojem, będziemy dokładać starań aby nie tylko zewnętrzną formą, ale także materiałem i jakością wykonania dzieło to było doskonałe.

Bogdan Tabisz.

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie strony SrcPro.pl